MY NEW BLOG

If you are english speaking visitor please go to my new blog www.katecrafts.com

Kate

Wednesday, May 25, 2011

GIVEAWAY DAY

Krásný den,

co to je giveaway day??? Při prohlížení zahraničních blogů jsem na toto slovní spojení mnohokrát narazila. A tak jsem se pídila potom co to znamená.kopíruji z Sew mama sew
We coordinate one day when everyone with a shop or blog can give something away. We create a master list, and we leave the lists up for several days so readers can take their time visiting the hundreds of participating blogs and shops. We also provide some structure with categories and international shipping info. Giveaway Days have been a lot of fun for everyone involved!

Why do it?
Participants benefit because a) they get new readers (many participants end up with hundreds of comments & visitors); b) they get potential shoppers/readers; c) they can experience the joy of giving something they’ve made to a virtual friend. Readers benefit because a) they get exposed to blogs with great ideas; b) they get directed to shops with wonderful items; c) they get the opportunity to win a cool handmade prize; d) they know exactly when to tune in!

Dle mého je to báječný nápad, který podpoří návštěvnost vašeho obchůdku, blogu apod. Jednou za čas se na jednom místě sejdou odkazy na různé blogy a každý blogger dává něco away jako dárek. Vy píšete pod blog buď odpovědi na otázky nebo jen pozdrav a stáváte se taky tzv. followers blogu. Bloger následně v daný čas losuje nebo vybírá výherce.

Co vy na to? Chytla by se taková akce zde???

No comments:

Post a Comment